oyaqکانون فرهنگی هنری اویاق (بیدار)-رشت

global iran gilan rasht Jamaran oyaq
oyaqکانون فرهنگی هنری اویاق (بیدار)-رشت

اعضای این کانون متشکل از قومیتهای گیلک،ترک،تالش،تات،لر،کرد و اهوازی در کنار هم با صمیمت فعالیت می کنند.

پیوندهای روزانه

چرا پارس آباد؟

مدیر سایت | پنجشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۰۹ ق.ظ
✳️چرا نام این شهر «پارس‌آباد» است؟

نام شهر«پارس‌آباد» شاید یکی از اسامی باشد که در آینده‌ای نه چندان دور، افرادی نژادپرست با استناد به آن اقدام به انکار هویت و تاریخ مردمان آن شهر و منطقه خواهند نمود.


تیر ۱۲, ۱۳۹۷

یول‌پرس:

 نام هر منطقه و شهر یا کشوری، وامدار یک فرهنگ، سیاست، تاریخ و روحیه مردم منطقه است که برخلاف نامگذاری‌های سیاسی امروز، در گذشته این اسامی نه از روی یک تصمیم گروهی از مردم یا سیاسیون، بلکه برگرفته از اتفاقات تاریخی و شرایط محیطی و اجتماعی بوده است.
متاسفانه تغییر اسامی بومی در شهرها و مناطق ایران از زمان حکومت پهلویان آغاز شده و سعی می‌گردد تمام اسامی غیرفارسی بطور کل نابود گردد که این سیاست بطور جد در آذربایجان و دیگر مناطق با جمعیت تورک پیاده شده است.
شاید یکی از نام‌هایی که مردم آذربایجان دلیل نامگذاری آن را نمی‌دانند نام شهر «پارس‌آباد» است، چرا که به دلیل تورک‌نشین بودن این منطقه در طول تاریخ، انتساب این نام به قوم «پارس» نمی‌تواند درست باشد پس یا این اسم دارای قدمت تاریخی نیست و یا نام آن در صد سال گذشته تحریف شده است؛ که باید گفت هر دو اتفاق برای نام «پارس‌آباد» دخیل بوده‌اند.
وجه تسمیه «پارس‌آباد»
برای یافتن وجه تسمیه این شهر باید ابتدا به تاریخچه این شهر نگاهی داشته باشیم:
منطقه مغان قدمتی چندین هزارساله از حضور حکام و مردمان تورک را در خود دارد که وجود مجموعه باستانی «شهر یئری» موید همین ادعاست اما شهر «پارس‌آباد» بعد از توجه به کشاورزی مکانیزه در دوره پهلوی دوم (۱۳۳۴) توسط مدیرعامل شرکت شیار آذربایجان، «ابراهیم پارسا‌» تاسیس شده است.
این فرد که مامور مکانیزه کردن کشاورزی منطقه مغان شده بود، اقدام به پایه‌گذاری منطقه‌ای صنعتی و برگرفته از نام‌خانوادگی خودش نموده و آن را «پارساآباد» نامید و بعد از چند سال دو روستای تاسیس شده را به استناد نام دو فرزند خود با اسامی «ایران‌آباد» و «علیرضا آباد» نامگذاری کرد.
نام «پارسا‌آباد» بعد از گذشت چند سال و با دسیسه برخی افراد در مکاتبات اداری به «پارس‌آباد» تغییر یافت.
 
ابراهیم پارسا کیست؟
مهندس ابراهیم پارسا در سال ۱۲۸۴ش (١٩٠۵م) در تهران متولد شد. وی مهندس کشاورزی بوده و شیوهٔ کشاورزی مکانیزه را در ایران معمول کرد. او زمانی استاندار سیستان و بلوچستان و پس از آن در سال ۱۳۴۷-۱۳۴۱ استاندار اصفهان بود.
وی بنیانگذار مدرسهٔ کشاورزی شاه آباد غرب، رییس کشاورزی استان گیلان، سرپرست کلیهٔ کارخانه های شمال کشور بود که با توجه به حاصلخیزی خاک مغان اقدام به مکانیزه کردن کشاورزی این منطقه نموده که سال‌ها بعد زمینه‌ تاسیس شرکت کشت و صنعت مغان گردید.
وی در تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۷۵ش (۱۹۹۶ م ) در کالیفرنیای آمریکا فوت کرد.
گرچه نام «پارس‌آباد» برگرفته از نام یک فرد و تحریف آن متولد شده است اما شاید در آینده‌ای نه چندان دور عاملی برای تحریف تاریخ و انکار هویت منطقه باشد.


  • مدیر سایت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
filesell filesell